509 094 653 robert.usarek@op.pl

 

P1060873dnia 07.05.2016 w Suwałkach rozegraliśmy I turniej tenisowy o puchar Prezesa Suwalskiego Towarzystwa Tenisowego. Był to pierwszy krok ku upowszechnianiu tenisa ziemnego w Suwałkach. Suwalskie Towarzystwo Tenisowe powstało w 1994 r. , po kilka latach zawiesiło swoją działalność, a w 205 r. działalność ta została wznowiona, czego efektem jest promowanie tenisa na wszelkie możliwe sposoby.

Frekwencja była spora, w imprezie wystartowało 20 zawodników z Suwałk, Sejn, Bakałarzewa, Białegostoku, Gołdapi oraz Węgorzewa.

organizatorzy: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach we współpracy z Suwalskim Towarzystwem Tenisowym

osoba odpowiedzialną za przebieg turnieju był P. Robert Usarek – instruktor Szkoły Tenisa Champion.

W turnieju mógł wystartować każdy, bez ograniczeń wiekowych. Najmłodsze osoby w turnieju miały 14 lat, zaś najstarsza 45 lat.

Zmagania turniejowe rozpoczęły się o g. 9:00 przy sprzyjającej pogodzie. Rozstawiono 8 najlepszych zawodników, a pozostali uczestnicy byli losowani. Z powodu małej ilości kortów (trzy) i dużej frekwencji musieliśmy rozgrywać mecze pierwszej, drugiej i trzeciej rundy tylko do jednego wygranego seta. Półfinały i finał były rozgrywane do 9 wygranych gemów, a wszystkie mecze pocieszenia do jednego wygranego seta od stanu 2:2. Każdy mógł zagrać przynajmniej dwa mecze. Warto zaznaczyć, że w silnie obsadzonym turnieju w kategorii Open, gdzie startowali zawodnicy m.in. z 20-letnim stażem gry w tenisa, wystartowały też osoby rozpoczynające swoją karierę tenisową, a także 5 klubowiczów Szkoły Tenisa Champion. Warto zaznaczyć też, że do Suwałk wciąż przyjeżdżają nowe osoby na nasze turnieje. Tym razem gościliśmy po raz pierwszy dwóch zawodników z Węgorzewa.

Lista startowa zawodników:

 1. Robert Usarek (instruktor Szkoły Tenisa Champion) – Suwałki
 2. Maria Kuczyńska-Szulcbacher – Suwałki (klubowiczka Szkoły Tenisa Champion)
 3. Wiktoria Cherubin – Suwałki (klubowiczka Szkoły Tenisa Champion)
 4. Julia Sowulewska – Suwałki (klubowiczka Szkoły Tenisa Champion)
 5. Filip Olszewski – Suwałki (klubowicz Szkoły Tenisa Champion)
 6. Witek Górski – Bakałarzewo (klubowicz Szkoły Tenisa Champion)
 7. Krzysztof Pietranis – Suwałki
 8. Paweł Murawski – Suwałki
 9. Piotr Matulewicz – Suwałki
 10. Tomasz Ziemkowsi – Suwałki
 11. Konrad Śliwowski – Suwałki
 12. Robert Popławski – Gołdap
 13. Łukasz Kazberuk – Białystok
 14. Paweł Kuna – Węgorzewo
 15. Robert Wincławski – Węgorzewo
 16. Karol Szymański – Bakałarzewo
 17. Bogdan Frydrych – Sejny
 18. Mateusz Tydman – Sejny
 19. Mateusz Matulewicz – Sejny
 20. Paweł Czernialis –  Żagary k. Sejn

Pozytywnym aspektem był występ klubowiczów Szkoły Tenisa Champion, zdobywających doświadczenie turniejowe. Powrót po wielu latach przerwy nastąpił również u Suwalczanina Pawła Murawskiego – zawodnika rozpoczynającego przygodę z tenisem ponad 20 lat temu i wracającego do rywalizacji po wielu latach zmagań z kontuzją. Suwalczanie Tomasz Ziemkowski oraz Konrad Śliwowski również zaznaczają swoją obecność w turniejach, zdobywając doświadczenie turniejowo (każdy przechodził tą drogę). Ciekawe mecze rozegrały się już w ćwierćfiinałach. Najlepszy tenisista suwalski Robert Usarek spotkał się z najlepszym tenisistą węgorzewskim Pawłem Kuną. 6:1 wygrał Suwalczanin. Drugi ćwierćfinał to wewnętrzny pojedynek Suwalczan Krzyśka Piteranisa i Piotra Matulewicza. Po wyrównanej grze wygrał Krzysiek 6:3. W dolne części drabinki Białostoczanin Łukasz Kazberuk nie miał problemów z pokonaniem najlepszego zawodnika z Sejn Bogdana Frydrycha (6:1), natomiast najlepszy gołdapski tenisista Robert Popławski miał ciężką przeprawę z Karolem Szymańskim (robiącym duże postępy w ostatnim czasie). Po długim meczu obfitującym w długie wymiany Robert wygrał 7:5. W półfinale spotkali się Suwalczanie Robert Usarek i Krysztof Pietranis Pojedynek zakończył się zwycięstwem Roberta Usarek 9:3. W drugim półfinale Robert Popławski wygrał nadspodziewanie łatwo z Łukaszem Kazberukiem 9:2. Finał suwalsko-gołdapski miał już miejsce wielokrotnie w ubiegłych latach w różnych miastach województwa podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Zawsze wygrywał Suwalczanin i tak też było tym razem. Finał zakończył się wynikiem 9:3 i tym samym Robert Usarek (instruktor Szkoły Tenisa Champion , www.suwalkitenis.pl) po raz kolejny został najlepszym zawodnikiem suwalskiego turnieju tenisowego.

występy klubowiczów Szkoły Tenisa Champion:

Witek Górski – trenujący dopiero od 2 miesięcy przegrał obydwa swoje mecze. Był to pierwszy występ turniejowy. Pozytywne jest to, że w obydwa meczach nie przegrał do zera

Filip Olszewski – zawodnik z dużym doświadczeniem turniejowym w I rundzie musiał uznać wyższość Bogdana Frydrycha z Sejn. Mimo cierpliwej gry nie sprostał regularnemu i sprytnemu stylowi sejneńskiego tenisisty. Natomiast w meczu pocieszenia rywalizował z leworęcznym zawodnikiem z Węgorzewa, starszym od siebie. Gra była wyrównana, Filip nie wykorzystał swoich szans (przegrane gemy przy stanie 40:00) i uległ 4:6.

Maria Kuczyńska-Szulcbacher – w I rundzie mierzyła się z rówieśnikiem z Sejn, jednak zabrakło ofensywnej gry. Wynik 1:6 mógł być nieco korzystniejszy. W meczu pocieszenia Maria grała z pogromcą Filipa, czyli z Robertem Wincławskim, z którym bardzo dzielnie walczyła, wymiany były długie. Niestety udało się wygrać tylko jednego gema.

Julia Sowulewska – w I rundzie wygrała z kolegą klubowiczem Witkiem Górskim 6:1 , prezentując dobrą grę. W kolejnej rundzie trafiła na Piotra Matulewicza i niestety przegrała 0:6, ale pozostawiła po sobie dobre wrażenie. W meczu pocieszenia przyszło Jej stanąć w szranki z powracającym do rywalizacji turniejowej Pawłem Murawskim, starszym o 15 lat. Różnica wiekowa była widoczna i Julka poległa, ale zdobyła cenne doświadczenie które powinno zaprocentować w przyszłości

i wreszcie Wiktoria Cherubin – klubowiczka, która zanotowała najlepszy występ spośród klubowiczów ST Champion. W pierwszej rundzie grała z rówieśnikiem z Sejn Mateuszem Matulewiczem, z którym jeszcze nigdy nie wygrała. Tym razem jednak Wiktoria zaprezentowała się z bardzo dobrej strony i wygrała 6:2, prezentując przy tym bardzo regularną, solidną, stabilną i inteligentną grę. W kolejnej rundzie trafiła na swojego trenera z którym przegrała, ale wymiany były efektowne dla oka. W meczu pocieszenia Wiktoria nie była faworytką , ponieważ musiała zmierzyć się z P. Konradem Śliwowskim, Suwalczaninem grającym ostatnio coraz lepiej. Jednak ku zaskoczeniu wszystkich Wiktoria w dalszym ciągu robiła bardzo mało błędów, ponadto pokazała żelazną kondycję i niespodziewanie wygrała swój mecz 6:4 ! W następnej rundzie Wiktorię czekało starcie z kolegą P. Konrada czyli z P. Tomkiem Ziemkowskim. Wiktoria również nie była faworytką, a mimo to w dalszym ciągu grała niezmiennie dobrze. Odbierała mocne uderzenia, szanowała swoje uderzenia i była psychicznie bardzo mocna. To wszystko poskutkowało kolejnym zwycięstwem 6:4 , co było następną niespodzianką turnieju ! Kolejny mecz to pojedynek z P. Bogdanem Frydrychem i dopiero tutaj została pokonana, lecz nie przegrała do zera i pokazywała dobry tenis.

Brawo dla wszystkich klubowiczów Szkoły Tenisa Champion za występ w trudnym turnieju, za chęć rywalizacji z lepszymi zawodnikami !

 

klasyfikacja końcowa:

I miejsce Robert Usarek (Suwałki)

II miejsce Robert Popławski (Gołdap)

III miejsce Łukasz Kazberuk (Białystok)

IV miejsce Bogdan Frydrych

miejsca 5-6 Krzysztof Pietranis, Paweł Kuna

miejsca 7-8 Piotr Matulewicz, Karol Szymański

miejsca 9-12 Paweł Murawski, Wiktoria Cherubin, Paweł Czernialis, Robert Wincławski

miejsca 13-16 Filip Olszewski , Julia Sowulewska , Tomasz Ziemkowski, Mateusz Tydman

miejsca 17-20 Maria Kuczyńska-Szulcbacher, Witek Górski, Konrad Śliwowski, Mateusz Matulewicz

 

trzech najlepszych zawodników otrzymała pokaźne puchary ufundowane przez Prezesa STT Pana Wiesława Kamińskiego.

 

opracował:

Robert Usarek

Instruktor tenisa i właściciel Szkoły Tenisa Champion

www.suwalkitenis.pl

Wiceprezes Suwalskiego Towarzystwa Tenisowego